CategoriesBlogi Suvi

PUUGID

 

Puugid on väikesed ämblike sugukonda kuuluvad putukad, kes toituvad selgroogsete imetajate verest. Nende eluiga võib olla 2-5 aastat. Puugid ei hüppa ja üldiselt ei käi ka mööda maad horisontaalselt, vaid ronivad 10-70 cm kõrgusele rohu või põõsa otsa ja ootavad sealt möödakäijat, kelle külge kinnituda. Aktiivsem puugihooaeg algab Eestis tavaliselt aprillis ning kestab kuni oktoobrini.

 

Kuidas hoida piiri enda ja puukide vahel?

 

Esiteks, tuleks hoida keha B-vitamiinide tase korras. Eriti oluline on B1 vitamiin. Kui oled minemas teadaolevalt puugirohkesse kohta, siis tarbi eelmisel õhtul suurem kogus B1 või B-kompleks vitamiini. Sellest tekkiv lõhn nahale hoiab puugid eemale. Ehk säti elu nii, et hommikul ei peaks pesemas käima vaid ’’higise’’ kehaga teed oma toimetused looduses. Peale pesemist/veega kokkupuudet effekt kaob. Hästi aitab ka rohke küüslaugu söömine eelmisel õhtul. Sammuti võivad kaasa aidata Q10, kaneel, eeterlikud õlid.

 

Teiseks, proovi vältida kohti kus on niiskem ala ja kõrgem haljastus. Samas soos ja rabas on puuk pigem harv nähtus.

 

Kolmandaks, kui on siiski soov minna metsa, vali heledam, liibuvam, kinnisem riietus, kanna peakatet, tõsta püksisääred sokkide sisse ja kanna kõrgemaid saapaid. Heledama riietuse pealt paistavad tumedad puugid paremini välja

 

Neljandaks, kui oled käinud kohas kus võis olla puuke, siis vaata ennast ja ka sõber üle ega pole pisikesi tegelasi mööda teid ronimas. Puukide lemmik kohad kuhu ennast kinnitada on kõrvad ja pea, kaenlaalused, kõht, kubemepiirkond, põlveõndlad ja varbavahed. Puukidele meeldivad sellised piirkonnad kehal mis on soojemad ja pehmemad, kus on nahk õrnem ja verevarustus parem ning kuhu on võimalik pikemaks ajaks varjule jääda.

 

Kui leiad puugi, siis tuleks ta võimalikult kiiresti eemaldada, sest mida kauemaks puuk keha külge kinnitub, seda rohkem haigusetekitajaid ta haige olemise korral võib edastada. Puuki eemaldades tuleb haarata temast kindlalt kinni kuid ei tohi taga osa pigistada. Sammuti on soovitav puugile mitte midagi peale määrida, nagu näiteks rasva, õli, seepi, alkoholi vms. Nakatunud puuk kannab nakkust edasi vaid siis, kui on end ohvri külge kinnitanud ja asunud verd imema. Lihtsalt keha peal kõndiv puuk nakkust edasi ei kanna.

 

Sümptomid, mille puhul võiks peale puugi leidmist arsti poole pöörduda:

 

  • enesetunde halvenemine, nõrkustunne

  • valgustundlikkus ja/või on tekkinud palavik

  • pea-, selja -või lihasevalu

  • hammustuskoht punetab, on paistes ja/või on tekkinud laienev punetav laik/ring

  • pärast puugihammustust on ilmnenud muud tervisehäired

 • Pärast puugihammustust võib kuluda rohkem kui kolm nädalat, enne kui nakkuse sümptomid muutuvad märgatavaks.

Taimeraviks Pau d’arco ja kassiküüs ehk Cat’s claw. 4-8 kuud, kui kahjustused liigestesse jõudnud, siis lisaks kollageen ja MSM.

 

Kasutatud infona:

Puuk