Varsti saab talv läbi ning ilmad lähevad soojemaks. Sellega koos tärkavad talveunest ka taimed ning heinapalavik saab uue hoo sisse. Heinapalaviku vaeguste alla kannatab umbes 10% Eesti inimestest.
Heinapalavik ehk õietolmuallergia on limasekestade, eriti silmade ja nina, allergiline seisund, mis on tavaliselt aktiivsem kevadeti, aga võib esineda ka suvel ja sügisel. Mõnikord on see kaasasündinud ülitundlikkus erinevate taimede õietolmu või olmetolmude suhtes. Kui puutuda kokku tolmuga, siis immuunsüsteem tõlgendab seda allergeenina ja reageerib suures koguses histamiini tootmisega. Allergeeniks võib olla ka ainult üks spetsiifiline aine, nt kasetolm, võililletolm, suled, pestitsiidid, kodutolm jne. Tuulisemate ilmadega võivad haigusnähud olla aktiivsemad, sest tuulega on õhus rohkem õietolmu.
Tüüpilised sümptomid on peavalu, silma-, nina-, kurgupõletik, raske ja/või vilisev astmaatiline hingamine, punetav ja sügelev lööve. Võib esineda valgustundlikust, pisaravoolu, aevastamist, köha, väsimust, palavikku, lihasvalu. Lima värv ja konsistents võivad varieeruda, sammuti võib lima olla mahe või ärritada nahka. Heinapalavik võib mööduda väga kergelt, aga sümptomid võivad ka olla väga kurnavad ja intensiivsed.
Homöopaatia vaatab inimest kui tervikut ning heinapalavik on saastunud organismi ja väga tundliku immuunsüsteemi tunnuseks. Immuunsüsteem on justkui koguaeg valvel ja kui see puutub kokku konkreetse allergeeniga reageerib kohe histamiini tootmisega. Ärritunud immuunsüsteemiga inimese keha on ülitundlik ka muul ajal kui õietolmu pole õhus, kuid sel hetkel puudub kehal äge ärritaja allergeeni näol. Sarnast tundlikust kehas väljendab ka nt toidutundlikkus, ekseem või astma. Mõni sümptom võib leeveneda kuni teine on aktiivsem, kuid keha on siiski stressis.
KVERTSETIIN
Kvertsetiin on põletikuvastane, antioksüdantne, antibakteriaalsete ja antihistamiiniliste omadustega. Tarbides koos C-vitamiiniga suureneb kvertsetiini toime. Kvertsetiin takistab immuunrakkudel histamiini vabastamise ja seetõttu aitab vähendada allergilisi reaktsioone nagu urtikaaria ja heinapalavik. Lisaks on kvertsetiin hea südamehaiguste, podagra, prostatiidi e. eesnäärmepõletiku, haavandite ja gastriidi, kõrge kolesterooli ja vererõhu, neurodegeneratiivsete haiguste korral ning tal on kasvajavastane toime.
Kvertsetiini leiab ka toiduainetes – näiteks tsitruselised, puuviljad ja marjad, köögiviljad, ürdid, köögiviljad, pähklid ja tee
Vaata üle oma menüü ja eemalda sealt ka histamiinirikkad toidud.
Histamiinirikkad toidud – töödeldud liha, fermenteeritud toidud, piimatooted, pärmitooted, suitsutatud tooted, alkohol, gluteen, nisu
Histamiinivaesed toidud – rohelised lehtköögiviljad, lillkapsas, lahja proteiin, head rasvad nagu kanepi-, oliivi-, kookosõli
Allergia sümptomeid saab leevendada kui viibida väljas pigem hommikuti ja õhtuti. Koju saabudes vaheta riided ja käi pesemas. Kindlasti puhasta ka oma juuksed. Mütsi kandmine võib aidata vähendada tolmu sattumist kehale.
Käsimüügiravimite asemel võiks kaaluda lahendusena looduslikumaid ja leebemaid viise ning homöopaatiat. Homöopaatia on õrn ja tõhus viis sümptomite leevendamiseks ja pikemas perspektiivis ka probleemi täielikuks eemaldamiseks. Homöopaatiline ravi tugevdab immuunsust ja laseb kehal ennast tervendada talle sobivas tempos.