Mis on homöopaatia?

Homöopaatia on mittetoksiline meditsiiniharu, mida kasutatakse haiguste ravimisel ja laiaulatuslikult ebameeldivusi põhjustavate seisundite leevendamiseks. Seda kasutavad tavalised inimesed, kursustel käinud homöopaadid ning professionaalsed homöopaadid paljudes regioonides üle kogu maailma. Euroopas kasutab üle 35 miljoni inimese homöopaatilisi ravimeid. WHO 2001. aasta raporti põhjal eelistab Šveitsis 81% inimestest alternatiivmeditsiini ja nendest 63% kasutavad enda ravimiseks peamiselt ainult homöopaatiat. Saksamaal kasutab 80% arstidest alternatiivmeditsiini vahendeid ning homöopaatia on riiklikult tunnustatud ja haigekassa nimekirjas ka näiteks Hollandis, Belgias ja Suurbritannias. Kõige enam on levinud see raviviis aga Indias ja Lõuna-Ameerikas.
Mitmete sadade ravimite kohta on homöopaatia praktiseerijad kogunud peaaegu kaks sajandit informatsiooni uurimistööde, tuntud kui “ravimkatsetused”, dokumenteeritud kliiniliste juhtumite ja hiljutiste teaduslike katsetuste kaudu. Inglismaal on praegu neli homöopaatilist haiglat ja üle 400 arsti, kes rakendavad homöopaatiat oma igapäevatöös.

Kuidas homöopaatia toimib?

Hoolimata vähesest rahastamisest teaduslikele uuringutele, on huvitavaid uurimusi läbi viidud, saamaks aru, kuidas ja miks sellised kõvasti lahjendatud ravimid omavad sügavat ja ravivat toimet.


Viimasel ajal meditsiiniajakirjades avaldatud ametlikud uuringud näitavad, et homöopaatilised ravimid on õigel viisil tarvitades efektiivsemad kui platseebo. Uurijad väidavad, et potentseerimise käigus toimub energeetiline muutus ravimi aines ja lahjenduskeskkonnas (tavaliselt vesi), võimaldades ergutada inimese immuunsüsteemi paremini toime tulema stressi ja haigustega. Homöopaatilised ravimid ei oma keemilist mõju inimese kehale ja toimivad seega teisiti kui toit või ravimid. Uurijatel, kes hindavad ravimi mõju keemilise toime järgi on homöopaatia mõjust raske just seetõttu aru saada. Alates ajast kui keha on väga selgelt mõjutatud paljude jõudude poolt, mida ei saa mõõta keemiliste sisu järgi (elekter, radiatsioon, soojusenergia jne) on mõistlik arvata, et uuringud, mis on püstitatud jälgima mittekeemilisi reaktsioone, annavad palju kasulikku teavet.


Kaks põhilist ideed, millel homöopaatia põhineb, on sarnasuse seadus ja potentseerimine ehk aine tugevdamine. Lihtsalt väljendatuna tähendab sarnasuse seadus seda, et kui teatud aine võib tervel inimesel esile kutsuda spetsiifilisi sümptomeid, siis korrektselt valmistatud homöopaatiline ravim võib terves keha enesetervendusmehhanismi stimuleerida nii, et organism terveneb samadest sümptomitest tänu sellele ainele. Näiteks: sibulat hakkival inimesel tekib sibula sees olevatele aktiivsetele ainetele reaktsioonina vesised silmad, tilkuv nina, aevastused, köha ja kurgu ärritus. Homöopaatiline ravim, Allium cepa, mis on tehtud potentseeritud punasest sibulast, võib aidata kehal üle saada külmetuse või allergilise reaktsooni tõttu tekkinud sarnastest sümptomitest (vesised silmad, tilkuv nina, aevastamine, köhimine või kurgu ärritus). Haiguse tegelikud sümptomid ei olnud põhjustatud sibulast, aga sibulast tehtud ravim võib aidata kehal üle saada neist, kuna sümptomid on sarnased.


Potentseerimine on protsess, mis hõlmab endas sarja täpseid lahjendusi ja loksutamist (loksutamine on tugev ravimvedeliku raputamisprotsess). Aine peab sellise protsessi läbi tegema, et sellest saaks kasutuskõlblik homöopaatiline ravim. Potentseerimine on väga oluline, sest korduv lahjendusprotsess ja loksutamine toovad aines esile energeetilise muudatuse, mis annab sügavatoimelise raviefekti. Korduv lahjendamine välistab igasuguse keemilise mürgituse riski ja võimaldab paljude selliste ainete turvaliste kasutamise homöopaatilises ravis, mis muidu oleks tavameditsiinis ohtlik.

Kuidas kasutatkse homöopaatilisi ravimeid?

Ohutus ja mittemürgisus on homöopaatiliste ravimite puhul veenev, sellest hoolimata tuleb neid valida hoolikalt vastavalt spetsiifilisele infole ja kasutada täpselt. Vastasel korral võivad nad mõjuda sümptomitele ainult pinnapealselt või ei oma üldse mingit efekti. Homöopaatilisi ravimeid ei valita lihtsalt, et ravida ühte üksikut sümptomit või diagnoositud haigust. Selleks, et ained töötaksid korrektselt, tuleb neid valida vastavalt inimese immuunsüsteemi poolt edastatud unikaalsetele reaktsioonidele, mis tekkisid tema haigusele. Selle saavutamiseks tuleb patsienti sümptomite kogumisel käsitleda terviklikult, holistiliselt.

Ravimiannus

Ravim valitakse nii, et see vastaks võimalikult täpselt patsiendi sümptomitele. See vastab sarnasuse seadusele. Ravimi annustamise juhised on tavaliselt etiketile trükitud. Ravimitel on erinevad kangusastmed vastavalt patsiendi sümptomite tugevusele. Ravim potentsiga 30C mõjub kiiremini ja sügavamalt ning seda tuleb harvemini tarvitada kui madalama potentsiga ravimit millel on kirjastugevus 12C. Mida kõrgem on ravimi potents, seda täpsemini peab püsiva tulemuse saavutamiseks ravimit valima.


Ravimi annuse sagedus sõltub inimesest ja tema tervislikust seisundist. Gripi või trauma puhul võib ravimi annust korrata mitu korda päevas või eriolukordades isegi mitmeid kordi tunnis paranemissümptomite ilmnemiseni. Seejärel tuleb oodata. Krooniliste seisundite korral tuleb ravimit võtta vahel vaid korra nädalas või kuus.

Ägedate viirushaiguste korral võetakse mõni doos kõige paremini sobivat ravimit 2- või 4-tunniste vahedega, sõltuvalt valitud potentsist (või mis sul olemas on) ja viiruse ägedusest ning siis tuleb anda ravimile aega oma tööd teha. Kui pärast mitme (2-3) ravimannuse võtmist ei ole mingit reaktsiooni näha, tuleb kaaluda võimalust, et aine ei ole õigesti valitud. Sellisel juhul otsib kodukasutaja välja oma raamatud ja proovib ainet uuesti valida arvestades veel täpsemalt haiguse kõiki sümptomeid. Kui homöopaat on Sulle aine määranud ja Sa ei näe tulemust, peaksid talle sellest teada andma.


Kui paranemine toimub, siis ravimi valik ja potents on olnud õiged. Homöopaatias kehtib Miniumum doosi seadus. Kui elujõud on käivitunud ja inimene tunneb end paremini, siis ei tohiks ravimit uuesti võtta. Kui paranemine käivitus kuid nõrgeneb ja jääb seisma, siis on aeg uueks doosiks. Paranemine toimub igal inimesel vastavalt tema immunsüsteemile. Mõnel toimub see kiiresti, teisel rahulikumas ja aeglasemas tempos. Haiguse pikkus ja raskus määravad mõnikord ka paranemise tempo.

Potentsi vahetamine

Vaheta ainult sellisel juhul ravimi potentsi, kui su hästi valitud ravim ei aidanud või oli varasem aidanud, aga praegu oli tervenemine peatunud ja sümptomid jäänud samaks. Potentsi vaheta madalalt tugevuselt 6C-lt 12C-le või keskmise suurusega 30C-le, ja manusta pikemate vaheaegadega.

Ravimiannuse suurus

Ravimi täpne valimine, potents ja andmise sagedus on palju olulisemad kui ravimi annuse kogus. Ravimi koguse suurendamine ei suurenda selle raviefekti. (Iga doos on 1-7 tera või 1-2 tabletti). Kui sa ei saa võtta ravimit tahkel kujul, võid lahjendada 3 tabletti või sobiva koguse teri väheses leiges vees, puhtas klaasis. Loksuta või sega klaasis olevat ravimivett ja võta soovitatud juhiste järele iga kord teelusikatäis. Kata klaas millegi puhta ja lõhnatuga.

Ravimit peab hoidma suus keele all minuti jagu või kuni see ära sulab. Väikestele lastele võib vajadusel terad eelnevalt kahe puhta lusika vahel pulbriks teha. Puuduta ravimeid nii vähe kui võimalik, kasuta terapudeli korki või puhast teelusikat. Kohvist ja piparmündimaitselistest toitudest-jookidest või köhakommidest võiks homöopaatilise ravi ajal pigem loobuda. Mitte kõigi, aga mõnede homöopaatilistele ravimite mõju võib jääda nõrgaks, kui neid koos tarvitada raviperioodil.

Biokeemilised rakusoolad

Dr. Schüssler ravis inimesi kaheteistkümne mineraaliga, mis tema arvates on inimese tervisele eluliselt olulised. Dr. Schüssler, Saksa meditsiinidoktor, oli ka biokeemik ja homöopaat.


Kaksteist biokeemilist rakusoola mineraali on homöopaatiliseks preparaadiks valmistatud ja kõrgelt lahjendatud kuni 6x potentsini. Soolasid võetakse väikese tableti kujul ja lahustatakse keele all.


Tavalised sümptomid, mida rakusooladega ravitakse on külmetus, limaskestapõletik, köha, peavalu ja gripp. Rakusoolade süsteem on üks efektiivseim meditsiini haru, mis on standardse homöopaatilise ravi täiendamiseks rakendatud.

Homöpaatiliste ravimimite säilitamine

Ravimeid tuleks hoida kuivas, jahedas ja pimedas kohas (mitte külmkapis).

Hoidma peaks eemal tugevatest lõhnadest, parfüümidest, habemeajamisvahtudest, deodorantidest, tualettveest jne.

Vältima peab Olbas õli, Vick’s´i, piparmünti (hambapasta, närimiskumm), eukalüpti õli, mündi ja mentooliga kurgupastille, kohvi, teed jne. Kui kasutad ravimeid, siis hambaid ja keelt võiks harjata tavalise veega või osta ökopoodidest hambapasta, kuhu on märgitud, et sobib kasutamiseks homöopaatilise ravi ajal.

Kust osta homöopaatilisi ravimeid?

Euroopas on 2 riiki, kus ei ole homöopaatia apteeki ja kuhu ei ole võimalik mujalt riigist postiga tellida teiste riikidega sarnastel tingimustel homöopaatilisi ravimeid. Kahjuks Eesti kuulub endiselt nende riikide hulka. Eesti Vabariigis on homöopaatilisi ravimeid puudutavad nõuded turule pääsemiseks tehtud nii keeruliseks, et kõik, kes on korduvalt üritanud, on lõpuks loobunud. Seega on võimalik homöopaatilisi ravimeid tuua näiteks Londonist:

http://www.helios.co.uk

http://www.ainsworths.com


Riiast:

http://www.homeopatiskaaptieka.lv/en/about-us/history/

Ka Helsingist, Pihkvast, Peterburist ja mujalt ümbruskonnast. Hispaanas ja Itaalias, Prantsusmaal ja loomulikult Saksamaal on peaaegu kõikides suuremates apteekides olemas homöopaatilised ravimid ja võid küsida apteekrilt ravimit või ka nõu, kui sind on reisil tabanud mõni mure.

Eestlased reisivad palju ja aitavad kui vaja.

Ravimi vahetamine

Mõnikord võib juhtuda, et Sinu sümptomid muutuvad märkimisväärselt pärast mõnd doosi hästi valitud ravimi võtmist. Uus ja eelmisest sootuks erinev pilt tuleb esile ja seda tuleb käsitleda täpselt sellisel viisil nagu varasema ravimi määramisel, võttes tähelepanelikult arvesse kõiki uusi sümptomeid ja määrates uue haiguspildiga kõige paremini sobiva ravimi.

Kui sümptomite muutumise põhjuseks (või seisundi halvenedes) on alguses halvasti valitud ravim, siis peata ravimine ja teata sellest oma homöopaadile. Võib-olla on tal vaja küsida täiendavaid küsimusi.

Hoiatus

Meditsiinieksperdi kogemus võib olla hädavajalik, kui on vaja hinnata väga keerukaid või tõsiseid olukordi. Vajalikuks võib osutuda professionaalsete diagnostiliste testide tegemine. Võtke viivitamatult oma arsti või homöopaadiga ühendust, kui teil on pikemat aega halb tervis või kui olukord halveneb peale ravimi võtmist oluliselt.


Isegi täpselt valitud ravimiga võivad sümptomid ajutiselt süveneda, see on osa tervenemise protsessist. See on hea märk ning see möödub peagi. Ärge võtke sama ravimit uuesti enne, kui selline ägenemise periood on möödunud. On oluline eristada raviprotsessile kasulikku sümptomite süvenemist sümptomite ägenemisest. Ägenemine ilmneb juhul, kui ravim ei ole mõjunud ja haigus areneb edasi mitte ei parane.


Kogemusteta või kannatamatu inimene võib tunda ahvatlust korrata ravimi sissevõtmist või võtta teist ravimit ajal, kui ootamine on vajalik.