CategoriesBlogi Haigused

RASKE HAMBUMINE BEEBIDEL

Väikese beebi hammaste tulek võib kaasa tuua mitmeid ebamugavusi ja vaegusi. Hammaste tulekut sageli seostatud ärrituvuse, ebamugavuse ning unehäiretega. On olemas mitmeid leebeid ja looduslikke viise, millega saab beebi olekut mõnusamaks muuta ja hammaste lõikumisest tekkivat valu leevendada.

 

 

Kõige enam levinud meetod, mis aitab lõikumis vaevusi leevendada on igemete masseerimine. Selleks võib kasutada sõrmi, aga efektiivsem on kasutada selleks närimisrõngaid. Mõned närimisrõngad on võimalik ka sügavkülmutada ja seejärel anda beebile närida. Sobib anda ka kõvemat köögivilja närimiseks, nt (külm) porgandi või kurki kang.

 

 

Hammaste tulekul on hea toetada keha mineraalidega ja selleks soovitame komplekssoola nr 21. Üksikute sooladena toetavad hammaste lõikumist ka Calc Phos, Calc Fluor, Ferr Phos, Mag Phos ja Silicea. Calc Phos toetab hamba sisu loomet, Calc Fluor annab hambaemailile tugevuse, Ferr Phos toetab põletikuliste protsesside korral, Mag Phos leevendab valu ja rahustab seedesüsteemi, Silicea aitab kiirendada hammaste lõikumist.

 

 

Chamomilla on suurimaid aineid kui beebi hambad tulevad vaevaliselt. Chamomilla toimib kui lokaalne valuvaigisti. Tavalised sümptomid on ärritunud ja tujukas olek, tahab midagi ja siis lükkab tagasi, üks põsk kahvatu, teine kuum ja punane, kõhulahtisus, mis on sageli roheline. Tema olukord leeveneb kui teda kantakse ja hoogsalt kiigutatakse. Lisaks võib esineda selliseid sümptomeid nagu liigne süljeeritus, põletikulised igemed, soov närida sõrme ehk sügada igemeid, võivad lüüa, valu suhtes väga tundlikud ehk võivad karjuda/kiljuda valust, higistavad kergesti ja neile ei meeldi kuumatunne. Enesetunne halveneb enne keskööd.

 

 

Calcarea Carbonicum’i kasutatakse siis, kui hammaste tulek on aeglane, raske ja algab oodatust hiljem. Nad kipuvad une ajal higistama, neil on ahne isu, nad võtavad kergesti kaalus juurde, neil on kõhukinnisus ja sülle võttes rahunevad kiirelt. Seda ravimit vajavad lapsed on üsna rahulikud, aga kui neil on mure, siis võivad nad üsna kangekaelsed olla. Uni on õrn ning nutab tihti öösel.

 

 

Belladonna pilt sarnaneb natuke Chamomilla pildiga – laps on ärritunud ja üks põsk on punane. Tavaliselt kaasneb ka palavik ja igemed on punased ning paistes. Intensiivse valu tõttu ei saa ta magada. Hammaste tulekuga kaasneb aeg-ajalt ka tonsilliit või kõrvapõletik koos kõrge palavikuga.

 

 

Pulsatilla’t vajav laps on Chamomilla vastand selle poolest, et ta reageerib sageli kaastundlikumalt ja õrnemalt. Hammaste tuleku ajal on nad nutused, klammerduvad ja vinguvad. Neid saab lohutada aeglase õrna kiigutamise ning hoidmise ja lohutamisegaSümptomid on muutlikud, olgu selleks tuju, valu või nohu. Neid lohutab külm närimisrõngas ja värskes õhus viibimine. Nende huuled ja suu on kuivad, kuid neil ei ole janu.

 

 

Cina sobib väga ärritunud lapsele. Ta võib ka nutta, karjuda, hammustada ja teisi lüüa või paluda, et teda kogu aeg kantakse. Laps on äärmiselt kangekaelne ja uni on rahutu.

 

 

Mercurius Sol puhul on lapsed öösel rahutud ja pahurad. Nende igemed on paistes, hellad ja valusad. Neil on liigne ilavool ja lapse suust tuleb ebameeldivat haisu.

 

 

Podophyllum Peltatum sobib kui hambad tulevad koos vesise kõhulahtisusega, mis on kollakas-roheline ja ebameeldiva haisuga. Ka lima võib esineda väljaheites.

 

 

Calcarea phosphorica’t võib kaaluda juhul, kui hambad on tagant valusad ja hammaste lõikumine on äärmiselt piinav. Esimene hammas ilmub tavaliselt 10–11 kuu vanuselt. Last on raske rahustada. Hammastele ilmuvad mustad täpid peagi peale lõikumist. Kui Calc carb ei too tulemust.

 

 

Magnesia phosphorica on abiks kui valuliku hammaste tuleku korral leevendab valulikule kohale vajutamine ja kuumus. Laps võib tunduda rõõmsam, kui joob midagi sooja või kui hammustab mõnda eset. Soe kompress põsel võib samuti aidata valu leevendada. Rahustab seedimist, kui lisaks teevad gaasid liiga.

 

 

Kuidas kasutada?

Kasuta 30c potentsi.

Võta 1 doos ja jälgi sümptomeid. Võid võtta kuni 4 korda päevas. Lõpeta aine andmine või anna harvem kui sümptomid hakkavad kaduma. Kui sümptomid on väga ägedad, siis anna 1 doos iga tunni tagant kuni hakkab paremaks minema. Kui sümptomid ei parane 3-4 tunniga, siis vaata uuesti sümptomid üle ja vali uus ravim. Kui kahtled kahe ravimi vahel, siis anna neid korda mööda 2-tunnise vahega.

 

 

Kui üksikaine valimine on keeruline, aga sooviks last toetada ja rahulikult öö mööda saata, siis soovitame kasutada Viburcol küünlaid. Need aitavad kui lapsel on kerge palavik ja nohu mis kaasnevad hammaste tulekuga. Sammuti toetab rahutuse, ülitundlikkuse ja unetuse korral. Igemete ärrituse ja punetuse lokaalseks tuimestuseks on sobilik Viburgel.